Dr. D. Bakey’in Arabası!
ÖMER AŞICI

Pandemi gibi dar zamanlardaki zorluklar, beklenmedik gelişmeler ve sorunlar, bu aşamada ticaretin en sağlam bariyeri olan şu ilkeleri yedekleyerek saf dışı edilebilir:
Her durumda işini sev!..
Motivasyonunu yüksek tut!..
Sağlığını asla ıskalama, koru!..
Dünü unut ve daima ufka bak!..
Risk almanın, başarının stepnesi olduğunu da unutma!..

+++

Dünyanın en ünlü kalp cerrahlarından biri olan Dr. De Bakey bozulan arabasını bir tamirciye götürmüş…
Tamirci arabanın kaputunu açmış ve doktora dönmüş:
“Size bir şey soracağım! Neredeyse aynı işleri yapıyoruz. Örneğin ben şimdi itina ile kaputu açtım, bir bakışta problemin nerde olduğunu anlayacağım. Kapakçıkları temizleyeceğim, gerekirse kabloları, motor yağını değiştireceğim, hatta çok gerekli ise motoru çıkarıp yerine yenisini takacağım. Söylesenize nasıl oluyor da siz, işinizde milyon dolarlar kazanıyorsunuz da, ben meteliğe kurşun atıyorum?”
Doktor bu soru üzerine biraz düşünmüş ve tamircinin kulağına eğilmiş:
“Bunların hepsini motor çalışıyorken yapmayı denesene!”
Bu; mesleklerinde bir numara olanlar ile kendilerini bir numara sananlar arasındaki muazzam ayrımın yaman bir ironisi!..
İşin doğrusu; kendi alanında ustaları ve öğretenleri izleyerek onlardan yararlanmak; bunlardan ders almak ve o öğretiler doğrultusunda kendi işini ve hedeflerini her durumda diri tutmaktır!..
Bu da, her yaş ve durumda öğrenmeye açık olmaktan, sürekli bilgilenmekten, işkolunuzu ve piyasasını sürekli izlemekten ve takım olmanın gücüyle birlikte ve hepsi bir yana; işinizi her durumda çok; zor durumlarda ise daha çok sevmekten geçiyor!..