Bir Küçük Kurbağa!
Ömer Aşıcı

Bir kurbağa sürüsü ormanda ilerlerken içlerinden ikisi birden derin bir çukura düştü! Diğer kurbağalar çukurun etrafında toplanıp çaresiz bir şekilde olayı izlemeye başladılar.

Çukur derin olduğundan, düşen arkadaşlarının zıplayıp dışarı çıkması da mümkün gözükmüyordu. Yukarıdaki kurbağalar hep birden aşağıdaki arkadaşlarına seslendiler:
”Boşuna çabalamayın! Çıkamazsınız!”
“Yazık! Çukur çok derin!..
“Mücadele edemezsiniz!..”
Ancak, çukura düşen kurbağalar onların söylediklerine aldırmayıp yukarıya çıkmak için kıyasıya bir mücadeleye giriştiler…
Yukarıdakiler ise hala boşuna çırpınıp durmamalarını, ölümün onlar için tek kurtuluş olduğunu söylemeye devam ettiler. Sonunda, kurbağalardan birisi bu söylenenlerden etkilendi ve mücadeleyi bıraktı!..
Diğeri ise çabalamaya ve zıplamaya devam etti. Yukarıdakiler bu kez de, bu kurbağaya seslenerek, çırpındıkça daha çok acı çekeceğini söylemeye başladılar…
Ne var ki, çukurda kalan kurbağa onlara hiç aldırmadan çabasını, mücadelesini sürdürdü… Sonra da sıkı bir hamle daha yaptı ve daha yükseğe sıçramayı başararak çukurdan çıktı!.. Bu kurbağa mücadelesini verirken; arkadaşlarının ümit kırıcı sözlerine hiç kulak asmadı, tınmadı!
Çünkü o, sağırdı!..

+++

Olumsuzluğu tercih eden kimi insanlar, güçlükleri paylaşmak ve başarılı olmak uğraşı yerine, çalışkan ve girişimci olanları negatif etkilerler! Ama o yüzden de günün birinde mutlaka kaybederler!
Oysa hedeflerine ulaşmak isteyenler, isterlerse bir dağı bile yerinden oynatırlar!
İnanırlarsa bunu yapabilirler!..
Ne var ki birçok insan, bir dağı yerinden oynatabileceğini asla düşünmez!..
Bu nedenle de yine birçok insan bunu hiç denemez!..”
Oysa küçük kurbağa umutsuzluk çukuruna düşmüş olsa da, kimseyi duymayarak ve mücadele ederek, dağını yerinden oynattı ve kazandı!..
İşte bu yüzden; böylesine kazanmak çok güzeldir!