Sektöre Güçlü Hedef "Çağdaş Serbest Ticaret Alanı" Geliyor
Türk ev tekstili sektörünü daha ileriye taşıyabilmek ve yerli üretim için çağrıda bulunan TETSİAD Başkan Adayı Şerafettin Demir,' Türkiye gibi bir ev tekstili devinin ithalatını azaltmayı ve ihracatını daha da artırmayı hedefliyoruz' dedi.

'Güçlü başkan, güçlü yönetim ve güçlü sektör diyoruz. Bunun sonucunda da kazanan ülkemiz ve üyelerimiz olacak' diyen TETSİAD Başkan Adayı Şerafettin Demir, Türk ev tekstili sektörünün bir arada olabileceği modern bir satış alanına ihtiyaç olduğunu ve tüm ihtiyaçların karşılanabileceği çağdaş bir serbest ticaret alanı oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Üye firmaların işlerini geliştirmek ve sektörü büyütmek için aday olduğunu açıklayan TETSİAD Başkan Adayı Şerafettin Demir, serbest ticaret alanı ile üyelere yeni ekonomik imkanlar yaratılacağının altını çizdi. İhracatta yeni kanallar açma hedefinde olduklarını ifade eden Şerafettin Demir, Bursa ve Denizli gibi sektör için çok önemli şehirlerde TETSİAD temsilcilikleri açacaklarını vurguladı. TETSİAD Başkan Adayı ve Ankara Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Demir, İstanbul başta olmak üzere Bursa ve Denizli'deki dernek üyelerinden yoğun ilgi gördüklerini söyledi. Sektörün önde gelen firmalarından temsilciler ile buluşup desteklerini alan Demir, en büyük hedefinin hep birlikte çalışarak sektörü büyütmek ve üye firmaların işlerini geliştirmek olduğunu ifade etti. Türkiye Ev Tekstilcileri ve İşadamları Derneği'nin (TETSİAD) 27 Ağustos'ta yapılacak olan genel kuruluna hazırlanan TETSİAD Başkan Adayı Şerafettin Demir projelerini EKOHABER'e anlattı.

TETSİAD Başkanlığı'na adaylık süreciniz nasıl gelişti? 
Adaylık sürecine geçmeden öncelikle ev tekstilinin Türkiye için çok önemli bir sektör olduğunun altını çizmek istiyorum. Sadece Avrupa'nın değil dünyanın da en büyük ev tekstili ürünleri tedarikçilerinden biriyiz. Çin, Hindistan ve Pakistan'ın ardından dördüncü sırada yer alıyoruz. Kalite algımız, tasarımımız ve üretim gücümüzle çok önemli bir marka haline geldik. Bunu ihracat rakamlarımızdan da görmek mümkün. Geçtiğimiz yıl sektör olarak 170'in üzerinde ülkeye toplamda 3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Buna bavul ticaretini de eklersek ülke ekonomisi ve döviz rezervine katkımız daha iyi anlaşılabilir. Bu yılsonu itibari ile yüzde 10'un üzerinde ihracat artışı tahmin ediyorum. Ülkemiz için böylesine önemli bir sektörün, önünün biraz daha açılması halinde, geleceğe çok daha hızlı ve sağlam adımlarla ilerleyeceğini düşünüyorum. 
'DAHA İDDİALI BİR GELECEK İÇİN... '
Ben, hem Ankara Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı sıfatımla, hem de geçmişten bu yana dernek ve birliklerde hizmet vermiş biri olarak, uzun bir süredir sektörün içindeyim. TETSİAD'da başkan adaylığı her zaman davet sistemiyle olur. Benim bu onurlu göreve soyunmamda, sektörümüzün büyüklerinin ve önde gelen firmalarının görüş birliğine vararak, bana teveccüh göstermeleri ile oldu. 'Önümüzdeki süreçte TETSİAD'ın birlik ve bütünlüğünü sen koruyacaksın' diyerek, bu işi benim üstlenmemi uygun gördüler ve daveti bana yaptılar. Ben de daveti kabul ederek TETSİAD başkanlığa aday oldum. Ben bu görevi sektörüme ödenmesi gereken bir borç olarak görüyorum. Bugüne kadar olduğu gibi, önümüzdeki süreçte de önceliğim sektörümüz olacaktır. Az öncede söylediğim gibi aslında bana teklif edilen görev öncelikle sektörün dayanışmasını arttırarak ileriye taşınmasıdır. Ben sektörde güç birliği oluşturmanın ve herkes tarafından onaylanmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ev Tekstili sektörü bu birlikteliği sağlarsa, uluslararası arenada hak ettiği yerlere tahminimizden daha kısa bir süre içerisinde gelecektir. Biz sektörün gücünü ve etki alanını biliyor ve bu genel kurulu tüm dünyada daha iddialı bir gelecek için nöbet değişimi olarak görüyoruz. 
'KADIN  ÜYELERİMİZİN DE YER ALMASINI ÇOK İSTİYORUZ'

Nasıl bir yönetim  düşünüyorsunuz?
Bence bir derneğin yönetimi ne kadar güçlü ve etkili isimlerden oluşursa dernek de o kadar güçlü olur. Bu bilinçten hareketle sektörün en önemli ve çalışacak isimlerinden oluşacak olan liste hazırlamaya çalışıyoruz. Sonuçta bu bir ekip işi ve biz ekip olmaya çok önem veriyoruz. Ayrıca yönetimde kadın üyelerimizin de yer almasını çok istiyoruz. Ben değil biz demeyi bilen arkadaşlarımızla beraber olacağız. Şimdiden belirlemiş olduğumuz bir organizasyon şemamız var. Yönetim kurulunuzda yer alacak 30 arkadaşımız arasında, ilgi alanları ve bilgileri doğrultusunda görev dağılımı yapacağız.
Yönetimin bir kolu Ankara ve bürokrasi ile ilişkiler üzerine yoğunlaşacak. Sektörün sorunlarını çözmek ve önünü açmak için devamlı mesaide olacak ve irtibatta kalacaklar. Yönetimin diğer bir kolu ise uluslararası ilişkilerimizi geliştirecek olan çalışmalar yapacaklar. Şu anda belirlenmiş olan projelerimiz üzerine yenilerini ekleyecek olan bir çalışma gurubumuz olacak. Bu arkadaşlardan beklentilerimiz devamlı projeler üretip üye firmalara yeni satış ve pazarlama kanalları açmaları yönünde olacak. Bu kadar yoğun ve zor bir görevi de ancak içerisinde güçlü, etkili ve duayen isimlerle, genç ve enerjik yeni jenerasyonun bir arada olduğu bir yönetim kurulu karması ile yapabileceğimizi düşünüyorum. 

Dernekle ilgili önümüzdeki döneme yönelik  hedefleriniz nelerdir?
Sektörün içerisinden gelen bir isim olarak esas önceliğimiz üyelerimizin kazancını geliştirecek çalışmalar yapmak olacak. Ev tekstilinde bizim kadar kaliteli ürün yapabilen bir ülke olmadığının bilinci ile ihracatta yeni kanallar açacağız. Rusya ve Avrupa bizim için öncelikli pazarlar olmaya devam edecek, ancak bunların yanında Arap coğrafyasına önem verilmesini sağlayacağız. Amerika ile olan ticaretimizi geliştirebilmek için bazı projelerimiz var. Örneğin UR-GE projeleri bu konuda atacağımız ilk adım olacak.Fuar konusu bizim için çok önemli. Hedefimiz EVTEKS Fuarı'nı dünyanın en büyük ev tekstili fuarı haline getirebilmek. Bunun için yeni alıcıları fuara davet edip ses getirecek etkinlikler yapmayı planlıyoruz. Bu grupları fuarımıza çekmek bizim en büyük önceliklerimizden bir tanesi. EVTEKS'i dünyada ev tekstili satın almak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir buluşma noktası haline getirmek istiyoruz. Bunun yanında Türkiye'nin ev tekstilinde hangi kalemlerde ithalat yaptığını GTİP kodlarıyla değil, ürün adları ile açık açık duyuracağız ve bu alanlarda yerli üretimi teşvik etmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Şimdilik duran makinaların bu ürünler için yeniden çalışmasını sağlayacak bir model üzerinde çalışıyoruz. Yönetimimiz bu konuda kamu otoriteleri ile yakın temasta olacak ve devletin desteğini alacağız. Türkiye gibi bir ev tekstili devinin ithalatını azaltmayı ve ihracatını daha da artırmayı hedefliyoruz. 
'MODERN BİR SATIŞ ALANINA İHTİYAÇ VAR'
Ayrıca Türk ev tekstili sektörünün bir arada olabileceği modern bir satış alanına ihtiyaç var. Çevrede yaratılacak sosyal imkanlarla birlikte, tüm ihtiyaçların karşılanabileceği çağdaş bir serbest ticaret alanı oluşturacağız. Bu serbest ticaret alanımız ile üyelerimize yeni ekonomik imkanlar yaratacağız. Yaptığımız temaslarda gördük ki birçok TETSİAD üyesi hakkı olan teşviklerden nasıl yararlanacağını yeterince bilmiyor. Biz TETSİAD bünyesinde tamamen ücretsiz danışmanlık hizmeti sunacak profesyonel kadrolar oluşturacağız. Bu şekilde üyelerimiz devletin sunduğu teşviklerin neler olduğunu ve nasıl yararlanabileceğini çok kolay bir şekilde öğrenecek. Bununla paralel Bursa ve Denizli gibi sektör için çok önemli şehirlerde TETSİAD temsilcilikleri açacağız. Böylece üyelerimize daha yakın olacak ve sıcak ilişki kurabileceğiz. 
Bursa ve Denizli'de çeşitli temaslar gerçekleştirdiniz. Bu temaslarınızla ilgili bilgi verir misiniz? 
Hem Bursa, hem de Denizli Türk ev tekstilinin en önemli üretim üsleri arasında yer alıyor. Üyelerimizin yaklaşık yarısı bu iki şehirde yer alıyor. Biz Denizli ve Bursa'da olumlu görüşmeler gerçekleştirdik ve çok büyük destek gördük. 
Bursa'da Zorlu Tekstil, Korteks, Nergis Tekstil, Özdilek Tekstil, Küçükçalık Tekstil, Fistaş ve Harput Tekstil gibi sektörün önde gelen firmaları ile bir araya gelip onların desteğini aldık. Ayrıca İbrahim Etkeser (Harput Tekstil), Berk Noyan (Berteks), Cemal Çetinkaya (Dersiyon Tekstil), Seyfullah Baylan (Baylanlar Tekstil), Mustafa Moral (Moral Tekstil), Berk Vardar (Vardarlar Tekstil), Faruk Hürdana (Hürteks), Özkan İrman (Minteks), Önder Işık (Işıkşer Tekstil), Erkan Çeçener (Çeçen Tekstil), İbrahim Öztürk (Sateks), Metin Şahin (Şahinler Tekstil), Adlan Baylan (Bayhas Tekstil), Ebubekir Baylan (Aleran Tekstil ), Mustafa Şimşek (Melike Tekstil), Ali İhsan Yılmaz (Ramnur), Metin Çağal (İndo Tekstil), Murat Küçük (Kupon Tekstil) ve Bülent Yaşar (Prestij) başta olmak üzere, şimdilik 30 kişiyi aşkın bir çalışma grubu oluşturduk. Bursa çalışma ekibimiz 304 Bursa üyemizin büyük çoğunluğuyla temas kurarak, dernek yönetimine neden talip olduğumuzu ve geleceğe dair düşüncelerimizi anlattılar. 
108 üyemizin olduğu Denizli'de de Zafer Katrancı (Ozan Tekstil), Arif Şensöz (Neşe Tekstil) ve Ahmet Zora (Zorel Tekstil), Zorlu Tekstil önderliğinde oluşturulan Denizli çalışma grubu ile değerlendirmeler yaptık. Birçok önemli üyemiz bizi desteklediklerini açıkça ifade ederek ve yeni dönemde sektör adına önemli projelerin hep birlikte gerçekleştirileceğini söylediler. 
Açıkçası her iki şehirden de gördüğümüz yoğun ilgi ve destek bizi çok memnun etti. İzninizle bu çalışmaların sadece Bursa ve Denizli ile sınırlı olamadığını belirtmek isterim. İstanbul başta olmak üzere tüm üyelerimizle temas kuran bir ekip oluşturduk. Takım halinde ve işbirliği anlayışıyla çalışıyoruz. Sektörün büyük çoğunluğunun desteği gücümüzü arttırıyor. 

Üyelerinize nasıl bir mesaj vermek istersiniz?
Ben bu sektöre 42 yıl önce Zeytinburnu'nda açtığım dükkânla perakendeci olarak başladım. Zaman içinde toptancılığa, ihracata ve üretime başladım. Sektörün her alanında yer aldım. Neler yapılması gerektiğini çok iyi biliyoruz. En güzel ve en kaliteli ürünü yapabilirsiniz, fakat onu pazarlayamazsanız hiç bir değeri olmaz. Benim ve tüm yönetim kurulu arkadaşlarımın, yönetime bağlı olarak çalışma ve ürün gruplarında yer alacak olan arkadaşlarımızın bilgi birikim ve ilişkilerini, TETSİAD için kullanacağız. Katılımcı bir yönetim anlayışı, üyelerimizin fikirlerine değer veren bir işbirliği içinde çalışacağız. Hep birlikte ülkemizi ve sektörümüzü daha ileriye taşıyabilmek için sektörümüze çağrı yapıyoruz. Güçlü başkan, güçlü yönetim ve güçlü sektör diyoruz. Bunun sonucunda da kazanan ülkemiz ve üyelerimiz olacak.