Azmin Varsa, Sen de Varsın!..
Ömer AŞICI
Neden?..
Çünkü azim; sonsuz bir enerji kaynağıdır ve azimli olanların  düşmeden, yorulmadan, kırılmadan hedeflerine ulaşmaları hiç  şaşırtıcı değildir!.. Güçlü olanlara, yenilmeyenlere, işlerinde kararlı olanlara bakın; imzaları azimleridir!..

                                     +++
Everest dünyanın en yüksek dağı...
8.748 m. yüksekliktedir ve dağcıların, Alpinistlerin en büyük hedefi de bir gün onun zirvesine çıkmaktır…
Everest’i ilk fetheden ise bu başarısı sonrası İngiltere Kraliçesi tarafından kendisine Sir unvanı verilen Edmund Hillary’dir... Hillary, 29 Mayıs 1953 tarihine kadar hiç kimsenin zirvesini göremediği Everest’e tırmanan ilk kişi olmanın onur ve ayrıcalığını taşıyarak tarihe geçti…

Aslında Edmund Hillary, başarıya giden yoldaki ilk Everest tırmanma denemesini 1952 yılında yapmış, fakat bu girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Kendisi bu girişiminden birkaç hafta sonra İngiltere’de bir okulun öğrencilerine konuşma yapmak için davet edilmişti. Konuşmasının konusu, onun zirveye tırmanışıydı. Hillary, bu girişiminde başarılı olamadığını kabul ettikten sonra, bir süre durdu ve mikrofonu bırakıp, konuşma kürsüsünün yanında duran Everest’in büyük boy fotoğrafı önüne doğru yürüdü… Sonra da fotoğrafa dönüp, yumruğunu havaya kaldırarak yüksek sesle karlı zirveye meydan okudu:
“Ey Everest!.. Beni bu ilk denememde yendin ama senle mücadelem daha bitmedi!..” Sonra heyecanla kendisini izleyen öğrencilere dönerek devam etti:
“Bekle beni!.. Sana yine geleceğim ve seni bu kez ayaklarımın altına alacağım!.. Seni yeneceğim!..”
Everest’e bu meydan okumasından sonra Edmund Hillary, salondaki öğrencilere bir yıl sonra ulaşacağı başarısının sırrını o gün açıkladı:
“Beni bu kez yendiği için Everest gözümde şimdi daha da büyüdü… Ama benim bunu bildiğim gibi; o da şunu iyi bilmek zorunda! Onu yenemediğim için bendeki inanç ve kazanma azmim daha da büyüdü, daha da güçlendi!..”
Bu konuşmadan bir yıl sonra Everest, Hillary’nin ayakları altındaydı!..

                                    +++

Hayatlarında güçlüklerin önünde azimli olmayı bir güç kaynağı olarak tercih edenler için ulaşılamayacak hedef ve zirve yoktur!.. Çünkü durmadan devam ettiğiniz sürece, ne kadar yavaş gittiğinizin bir önemi yoktur ve dünya, işte o yüzden vazgeçenleri değil, azmedenleri hatırlar!..
Azmin varsa, sen de varsın!..